Ron Cephas Jones og Jasmine Cephas Jones, en far-datter-duo, der tidligere har vundet Emmys, afslørede tirsdag den 73. årlige Emmy Award-nominering. Med hver 24 nomineringer tog Netflix’s The Crown og Disney+’s Star Wars-drama The Mandalorian føringen. Med 130 nomineringer var HBO det mest nominerede af alle netværkene.

Ceremonien vil være vært af Cedric the Entertainer, stjerne i CBS-komedien The Neighborhood, den 19. september. Showet vil blive udsendt på CBS og streamet på Paramount+.



WandaVision, en Marvel-spin-off, der også er tilgængelig på Disney+, blev nummer to med 23 nomineringer. I mellemtiden blev Apple TV+'s komedieshow Ted Lasso nomineret i 20 kategorier, hvilket gør det til et fremtrædende sted på listen.

Nedenfor er den fulde liste over nomineringer i hver (hoved og under) kategori til den 73. årlige Emmy Award.

Hovedkategorierne

Følgende er nomineringerne til hovedkategorierne.

Nominerede til enestående komedieserie

  • sort-agtigt
  • cobra kai
  • Emily i Paris
  • Hacks
  • Stewardessen
  • Kominsky-metoden
  • PEN15
  • ted lasso

EMMY-nominerede for bedste dramaserie

  • Drengene
  • Bridgerton
  • Kronen
  • Tjenerindens fortælling
  • Lovecraft Country
  • Mandalorianeren
  • Positur
  • Dette er os

Nominerede til Bedste Limited Series

  • Jeg kan ødelægge dig
  • I Mare af Easttown
  • Dronningens Gambit
  • Den underjordiske jernbane
  • WandaVision

Nominerede for fremragende hovedrolleindehaver, komedie

  • Aidy Bryant, Shrill
  • Kaley Cuoco, stewardessen
  • Allison Janney, mor
  • Tracee Ellis Ross, sort-agtig
  • Jean Smart, Hacks

Nominerede til hovedrolle i komedie

  • Anthony Anderson, sort-agtig
  • Michael Douglas, Kominsky-metoden
  • William H. Macy, Skamløs
  • Jason Sudeikis, Ted Lasso
  • Kenan Thompson, Kenan

Nominerede for fremragende hovedrolleindehaver, dramaserie

  • Uzo Aduba, under behandling
  • Olivia Colman, The Crown
  • Emma Corrin, Kronen
  • Elisabeth Moss, Tjenerindens fortælling
  • Mj Rodriguez, Pose
  • Jurnee Smollett, Lovecraft Country

Nominerede til fremragende hovedrolleindehaver, drama

  • Sterling K. Brown, This Is Us
  • Jonathan Majors, Lovecraft Country
  • Josh O'Connor, The Crown
  • Regé-Jean Page, Bridgerton
  • Billy Porter, poserer
  • Matthew Rhys, Perry Mason

Nominerede til fremragende hovedrolleindehaver, begrænset serie eller film

  • Michaela Coel, jeg kan ødelægge dig
  • Cynthia Erivo, Geni: Aretha
  • Elizabeth Olsen, WandaVision
  • Anya Taylor-Joy, Dronningens Gambit
  • Kate Winslet, Hoppe af Easttown

Nominerede til fremragende hovedrolleindehaver, begrænset serie eller film

  • Paul Bettany, WandaVision
  • Hugh Grant, The Undoing
  • Ewan McGregor, Halston
  • Lin-Manuel Miranda, Hamilton
  • Leslie Odom Jr., Hamilton

Nominerede til Variety Talk Series

  • Conan
  • The Daily Show med Trevor Noah
  • Jimmy Kimmel live
  • Sidste uge i aften med John Oliver
  • The Late Show med Stephen Colbert

Nominerede til konkurrenceprogrammet

  • Det fantastiske løb
  • Nailed It!
  • RuPaul's Drag Race
  • Top kok
  • Stemmen

Nomineringer til underkategorien

De nominerede til underkategorierne som støtterolle og retning er:

Nominerede til kvindelige birolle, komedie

  • Aidy Bryant, Saturday Night Live
  • Hannah Einbinder, Hacks
  • Kate McKinnon, Saturday Night Live
  • Rosie Perez, stewardessen
  • Cecily Strong, Saturday Night Live
  • Juno Temple, Ted Lasso
  • Hannah Waddingham, Ted Lasso

Nominerede for skuespillere, komedie

  • Carl Clemons-Hopkins, Hacks
  • Brett Goldstein, Ted Lasso
  • Brendan Hunt, Ted Lasso
  • Nick Mohammed, Ted Lasso
  • Paul Reiser, Kominsky-metoden
  • Jeremy Swift, Ted Lasso
  • Kenan Thompson, Saturday Night Live
  • Bowen Yang, Saturday Night Live

Nominerede til kvindelige birolle, drama

  • Gillian Anderson, The Crown
  • Helena Bonham Carter, The Crown
  • Madeline Brewer, The Handmaid's Tale
  • Ann Dowd, The Handmaid's Tale
  • Aunjanue Ellis, Lovecraft Country
  • Emerald Fennell, The Crown
  • Yvonne Strahovski, Tjenerindens fortælling
  • Samira Wiley, The Handmaid's Tale

Nominerede til skuespillerinde, drama

  • Giancarlo Esposito, The Mandalorian
  • O-T Fagbenle, The Handmaid’s Tale
  • John Lithgow, Perry Mason
  • Tobias Menzies, Kronen
  • Max Minghella, Tjenerindens fortælling
  • Chris Sullivan, This Is Us
  • Bradley Whitford, The Handmaid's Tale
  • Michael K. Williams, Lovecraft Country

Nominerede til skuespillerinde, begrænset serie eller en film

  • Renée Elise Goldsberry, Hamilton
  • Kathryn Hahn, WandaVision
  • Moses Ingram, Dronningens Gambit
  • Julianne Nicholson, Hoppe af Easttown
  • Jean Smart, Hoppe af Easttown
  • Phillipa Soo, Hamilton

Nominerede til skuespillere, begrænset serie eller film

  • Thomas Brodie-Sangster, Dronningens Gambit
  • Daveed Diggs, Hamilton
  • Paapa Essiedu, jeg kan ødelægge dig
  • Jonathan Groff, Hamilton
  • Anthony Ramos, Hamilton
  • Evan Peters, Hoppe af Easttown

Nominerede til at skrive til en komedieserie

  • Lucia Aniello, Paul W. Downs og Jen Statsky, Hacks (There Is No Line (Pilot))
  • Maya Erskine, PEN15 (Spil)
  • Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt og Joe Kelly, Ted Lasso (pilot)
  • Jason Sudeikis, Brendan Hunt og Joe Kelly, Ted Lasso (Make Rebecca Great Again)
  • Meredith Scardino, Girls5eva (Pilot)
  • Steve Yockey, stewardessen (i nødstilfælde)

Nominerede til at skrive til en dramaserie

  • Yahlin Chang, Tjenerindens fortælling (Hjem)
  • Jon Favreau, The Mandalorian (Kapitel 16: Redningen)
  • Dave Filoni, The Mandalorian (Kapitel 13: The Jedi)
  • Misha Green, Lovecraft Country (Sundown)
  • Peter Morgan, The Crown (krig)
  • Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock og Our Lady J, Pose (Series Finale)
  • Rebecca Sonnenshine, The Boys (What I Know)

Nominerede til at skrive til en begrænset serie, film eller dramaspecial

  • Michaela Coel, jeg kan ødelægge dig
  • Laura Donney, WandaVision, tidligere på
  • Scott Frank, Dronningens Gambit
  • Chuck Hayward og Peter Cameron, WandaVision, All-New Halloween Spooktacular!
  • Brad Ingelsby, Hoppe af Easttown
  • Jac Schaeffer, WandaVision, filmet før et live-studiepublikum

Nominerede til instruktion for en komedieserie

  • Lucia Aniello, Hacks (There Is No Line (Pilot))
  • Zach Braff, Ted Lasso (Kiks)
  • James Burrows, B Positive (pilot)
  • M.J. Delaney, Ted Lasso (Håbet der dræber dig)
  • Susanna Fogel, stewardessen (i nødstilfælde)
  • Declan Lowney, Ted Lasso (Make Rebecca Great Again)
  • James Widdoes, Mom (Scooby-Doo Checks og Salisbury Steak)

Nominerede til instruktion for en dramaserie

  • Steven Canals, Pose (seriefinale)
  • Benjamin Caron, The Crown (Eventyr)
  • Jon Favreau, The Mandalorian (Kapitel 9: The Marshal)
  • Liz Garbus, The Handmaid's Tale (The Wilderness)
  • Jessica Hobbs, The Crown (krig)
  • Julie Anne Robinson, Bridgerton (Diamond of the First Water)

Nominerede til instruktion for en begrænset serie

  • Scott Frank, Dronningens Gambit
  • Barry Jenkins, The Underground Railroad
  • Michaela Coel og Sam Miller, I May Destroy You (Ego Death)
  • Thomas Kail, Hamilton
  • Sam Miller, I May Destroy You (Eyes Eyes Eyes Eyes)
  • Matt Shakman, WandaVision
  • Craig Zobel, Hoppe af Easttown

Konklusion

Så her har vi hele vores liste over nomineringerne til den 73. årlige Emmy Awards. Håber du kunne lide artiklen! Hvem synes du, der fortjente nomineringerne, og hvem der blev afvist, fortæl os det i kommentarfeltet nedenfor!