OL i Tokyo: Endelig starter OL i Tokyo fra i morgen og frem, dvs. den 23. juli, som blev forsinket i næsten tolv måneder på grund af Coronavirus-pandemien.

Indien vil sende et stærkt kontingent på 228 medlemmer, som inkluderer atleter, trænere, embedsmænd og støttemedarbejdere denne gang, som vil deltage i 18 forskellige sportsbegivenheder ved OL i Tokyo 2021. Indianere over hele kloden vil være spændte på at se, hvor mange medaljer Indien vinder i år.



Der vil være 127 indiske atleter, der skal deltage i Tokyo Olympics 2020. 3×3 basketball, freestyle BMX og Madison cykling er de tre nye sportsbegivenheder, der er blevet introduceret i år. Selvom OL er blevet flyttet til 2021, hedder begivenheden stadig Tokyo 2020 af marketing- og brandingformål.

OL i Tokyo 2020 – Åbningsceremoni

Cirka 11.000 atleter, der repræsenterer 206 lande, vil deltage i 33 sportsgrene ved OL i Tokyo 2020. Der er endnu ingen klarhed over antallet af VIP'er, der kan deltage i åbningsceremonien, da risikoen for Covid-19 stadig er der. Katsunobu Kato, chefminister for den japanske regering, sagde: Beslutningen om at begrænse antallet af deltagere under åbningsceremonien på National Stadium blev taget i lyset af arrangørernes indsats for at kontrollere den rasende COVID-19-pandemi.

Det forventes, at mange verdensledere som den amerikanske førstedame Jill Biden, den franske præsident Emmanuel Macron, den mongolske premierminister Luvsannamsrai Oyun-Erdene og andre højtstående personer, der tidligere har lovet at markere deres tilstedeværelse ved åbningsceremonien, vil være der i morgen. Åbningsceremonien starter klokken 20.00 lokal tid.

Liste over indiske atleter, der deltager i OL i Tokyo 2020

Nedenfor har fire indiske sejlere allerede nået Tokyo efter afslutningen af ​​deres uddannelse i Europa.

  • Nethra Kumanan og Vishnu Saravanan (laserklasse)
  • KC Ganapathy og Varun Thakkar (49er klasse)

Nedenfor finder du listen over indiske atleter og deres respektive trænere, der er kvalificeret til OL i Tokyo:

Bueskydning

Tre herrehold vil også konkurrere som et hold i Tokyo 2020.

  • Tarundeep Rai - Recurve for mænd
  • Atanu Das - Recurve for mænd
  • Pravin Jadhav - Recurve for mænd
  • Deepika Kumari – Kvinders Recurve

Træner: Mim Bahdur Gurung

atletik

  • KT Irfan, mænds 20 km løb gang
  • Sandeep Kumar, mænds 20 km løb til fods
  • Rahul Rohilla, mænds 20 km løb til fods
  • Bhawna Jat, kvinders 20 km løb til fods
  • Priyanka Goswami, kvinders 20 km løb til fods
  • Avinash Sable, 3000 m steeplechase for mænd
  • Murali Sreeshankar, længdespring for mænd
  • MP Jabir, mænds 400 m hækkeløb
  • Neeraj Chopra, Mænds spydkast
  • Shivpal Singh, mænds spydkast
  • Annu Rani, kvinders spydkast
  • Tajinderpal Singh Toor, mænds kuglestød
  • Dutee Chand, kvinders 100m og 200m
  • Kamalpreet Kaur, Kvinders diskoskast
  • Seema Punia, Kvinders diskoskast

Trænere: P Radhakrishnan Nair, Galina Bukharina, Dr Klaus, Mohinder Singh, Uwe Hohn, Rajmohan K, Amrish Kumar, Alexander Artsybashev, S Murali, N Ramesh, Alexander Sinitsyn, Rakhi Tyagi og Gurmeet Singh.

Badminton

  • PV Sindhu – Damesingle
  • B Sai Praneeth - Herresingle
  • Satwiksairaj Rankireddy - Herredouble
  • Chirag Shetty - Herredouble

Trænere: Tae Seng Park, Mathias Boe

Boksning

  • Vikas Krishan – Herrer, 69 kg
  • Lovlina Borgohain – Damer, 69 kg
  • Ashish Kumar – Herrer, 75 kg
  • Pooja Rani – Kvinder, 75 kg
  • Satish Kumar – Herrer, 91 kg
  • Mary Kom – Damer, 51 kg
  • Amit Panghal – Mænd, 52 kg
  • Manish Kaushik – Herrer, 63 kg
  • Simranjit Kaur - Kvinder, 60 kg

Træner: Santiago Nieva, Raffaele Bergamasco, CA Kuttappa, Mohammad Ali Qamar, Chhote Lal

Ridesport

Fouaad Mirza - I de sidste 20 år er han den første indiske rytter, der har nået OL.

Fægtning

Bhavani Devi - Hun er den første fægter fra Indien, der vil deltage i fægtesporten ved OL.

Golf

  • Anirban Lahiri
  • Udayan Mane
  • Aditi Ashok

Gymnastik

Pranati Nayak - Hun er den anden kvindelige gymnast fra Indien, der kvalificerer sig til OL. Hun er også den eneste indiske gymnast, der deltager i OL i Tokyo.

Træner: Lakhan Sharma

Hockey

Herrelandshold

  • Harmanpreet Singh, Rupinder Pal Singh, Surender Kumar, Amit Rohidas, Birendra Lakra – Defenders
  • Hardik Singh, Manpreet Singh, Vivek Sagar Prasad, Nilakanta Sharma, Sumit – Midtbanespillere:
  • Shamsher Singh, Dilpreet Singh, Gurjant Singh, Lalit Kumar Upadhyay, Mandeep Singh - Angribere

Målmænd: P. R. Sreejesh

Kvindelandshold

  • Deep Grace Ekka, Nikki Pradhan, Gurjit Kaur, Udita – Defenders
  • Nisha, Neha, Sushila Chanu Pukhrambam, Monika, Nanjot Kaur, Salima Tete - midtbanespillere
  • Rani, Navneet Kaur, Lalremsiami, Vandana Katariya, Sharmila, Devi – Angribere

Målmænd: Savita

Judo

Sushila Devi Likmabam - Hun er den eneste judoatlet fra Indien, der skal konkurrere ved OL i Tokyo.

Roning

  • Arjun Jat
  • Arvind Singh

Sejlads

Indien vil konkurrere i mere end én sejlsport for første gang ved OL i Tokyo 2020.

  • Nethra højre, radial laser
  • Vishnu Saravanan, Laser Standard
  • KC Ganapathy, 49 år
  • Varun Thakkar, 49 år

Skydning

Dette er det største skydekontingent, der repræsenterer Indien ved OL i Tokyo 2020.

  • Anjum Moudgil, 10 m luftgevær til kvinder
  • Apurvi Chandela, 10 m luftgevær til kvinder
  • Divyansh Singh Panwar, 10 m luftgevær til mænd
  • Deepak Kumar, 10 m luftgevær til mænd
  • Tejaswini Sawant, 50 m kvinders riffel 3 position
  • Sanjeev Rajput, 50 m mænds riffel 3 position
  • Aishwarya Pratap Singh Tomar, 50 m herreriffel 3 position
  • Manu Bhaker, 10 m luftpistol for kvinder
  • Yashaswini Singh Deswal, 10 m luftpistol for kvinder
  • Saurabh Chaudhary, 10 m luftpistol for mænd
  • Abhishek Verma, 10 m luftpistol for mænd
  • Rahi Sarnobat, 25 m pistol for kvinder
  • Chinki Yadav, 25 m pistol for kvinder
  • Angad Veer Singh Bajwa, mænds Skeet
  • Mairaj Ahmad Khan, mænds Skeet

Svømning

  • Sajan Prakash
  • Srihari Nataraj
  • Betyder Patel

Bordtennis

  • Sharath Kamal
  • Sathiyan Gnanasekaran
  • Sutirtha Mukherjee
  • Manika Batra

Sharath Kamal og Manika Batra vil være en del af mixeddouble, der konkurrerer sammen på OL-posten og sikrer deres plads ved den asiatiske kvalifikation.

Tennis

  • Sania Mirza og Ankita Raina, damedouble
  • Sumit Nagal, herresingle

Da få spillere trak deres navne tilbage, blev Sumit Nagal nomineret til OL i Tokyo 2021. Sania Mirza kvalificerede sig til Tokyo 2020 på grund af sin beskyttede placering.

Vægtløftning

Mirabai Chanu – Hun er den eneste atlet, der repræsenterer Indien i vægtløftning ved Tokyo 2020. Hun er tidligere verdensmester og er i øjeblikket på andenpladsen i verden. Hun vil deltage i kvindernes 49 kg vægtinddeling.

Brydning

  • Seema Bisla (kvinder freestyle – 50 kg)
  • Vinesh Phogat (kvinder freestyle – 53 kg)
  • Anshu Malik, (kvinder fristil – 57 kg)
  • Sonam Malik (kvinder fristil – 62 kg)
  • Ravi Kumar Dahiya (Mændenes fristil – 57 kg)
  • Bajrang Punia (Mænds fristil - 65 kg)
  • Deepak Punia (Mænds fristil – 86 kg)

OL i Tokyo 2020 – Hvordan kan man se det live i Indien?

Live-transmission af Sommer-OL 2020 i Tokyo vil være tilgængelig på Sony TEN 1 HD/SD, Sony TEN 2 HD/SD med engelsk kommentar. For hindi-kommentarer kan du stille ind på Sony TEN 3 HD/SD-kanal. Live-udsendelsesrettighederne til OL i Tokyo blev vundet af Sony Sports Network.

Doordarshan vil også sende live Tokyo Olympics 2021 både på sit jordbaserede netværk og Direct-to-Home (DTH) platform.

Hold forbindelsen for flere liveopdateringer om OL i Tokyo!